Results for Victorian Shooters
at Trap Nationals

NATIONAL SHOOTING GROUND WAGGA WAGGA
4th-13th April 2014

Pre-Nationals

Event 1 50 Target Single Barrel

O/A  - Patrick Guida
1st AA  - Bill Iles
1st A - Jack Vallance
3rd A - Anthony Vachione
2nd B - Megan Barnes (Jnr)

50/50
82/83
46/50
44/50
63/68
Werribee
Melbourne
Colac
Werribee
Mildura
Of the 79 shooters in this event 18 were Victorians

Event 2 50 Target Double Rise

O/A  - Patrick Guida
1st B - Megan Barnes (Jnr)

49/50
46/50
Werribee
Mildura

Of the 83 shooters in this event 19 were Victorians

Event 3 50 Target Handicap


2nd  - Anthony Vachione
3rd  - Patrick Guida
4th - Glen Rathbone
5th - Bill Iles

-
-
-
-
Werribee
Werribee
Echuca
Melbourne
Of the 124 shooters in this event 27 were Victorians

Event 4 50 Target Points Score


O/A  - Mitchell Iles
1st AA  - Craig Kelly
2nd AA - William Woodward
1st B - Megan Barnes (Jnr)

258/258
257/258
179/180
146/150
Melbourne
Central Wimmera
Nepean
Mildura
Of the 140 shooters in this event 32 were Victorians

Nationals

Event 1 50 Target 65th Grand Australian Handicap

2nd  - Sox Pilipasidis
5th  - Jesse Hoare

110/111
84/95

Noorat
Warrnambool

446 shooters competed. 129 were Victorians

Event 2 National Champion of Champions

Veterans 1st - O/A  - Bill Iles
Sub-Juniors 2nd - O/A  - Jack Cullinan
Juniors 2nd - O/A - Daniel Mills
Open - 3rd A Grade - Jack Cullinan
Open - 2nd B Grade - Ron Hounsell
Open - 3rd B Grade - Daniel Jehu
Open - 2nd C Grade - Doug Harris

123/125
121/125
148/150
169/175
120/125
119/125
112/125
Melbourne
Mildura
Mildura
Mildura
Central Wimmera
Noorat
Central Wimmera

Event 3 National Double Rise

Sub-Juniors 3rd - O/A  - Bonnie Rowland
Juniors 1st - O/A - Mitchell Iles
Juniors 2nd - O/A - Jack Wallace
Womens 3rd - O/A- Penny Smith
Open - 2nd B Grade - Ron Hounsell
Open - 3rd C Grade - David Hunter

93/110
96/100
95/100
110/130
94/110
84/100
Melbourne
Melbourne
Melbourne
Warrnambool
Central Wimmera
Beaufort

Event 4 National Deauville Doubles

1st  - Travis Redman/Daniel Mills
2nd - Deserie Bayes (SA) &
          Renae Birgman
3rd - Matthew Schiller (NSW) &
         Steve Haberman
112/112

111/112

92/93

Mildura

Noorat

Echuca

Event 5 National Family Deauville Doubles

No Victorian placings


Event 6 National Double Barrel Championship

Veterans 1st - O/A  - Ian Holt
Veterans 2nd - O/A  - Bill Iles
Veterans 3rd O/A   - Domingo Diaz
Sub-Juniors 3rd - O/A  - Lachie Wilde
Junior 1st O/A - Mitchell Iles
Junior 2nd O/A - Jesse Hoare
Junior 3rd O/A - Jack Wallace
1st AA - Steve Atkins
1st A - Ian Holt
3rd A - Thomas Young
1st B - Luke Argiro
3rd B - Jason Davis
3rd C - David Habgood
166/166
165/166
114/115
113/114
235/235
234/235
215/216
1030/1031
148/148
140/141
110/111
78/79
62/64
Colac
Melbourne
Mansfield
Central Wimmera
Melbourne
Warrnambool
Melbourne
Echuca
Colac
Central Wimmera
Mildura
Morwell
Colac

Of the 514 shooters in this event 160 were Victorians

Event 7 National Single Barrel Championship

1st  AA Grade  - Wayne Hawker
3rd B Grade -  Jason Davis
1st C Grade - Will Kosch 
Juniors 3rd O/A  - Jack Wallace
Sub-Juniors 3rd O/A  - William Hand
Veterans 1st O/A   - Bill Iles
215/216
100/107
92/100
139/142
93/100
99/100
Jeparit
Morwell
Noorat
Melbourne
Mildura
Melbourne

Event 8 - National Double Rise Championship

Veterans 1st O/A  - Bill Iles
Veterans 2nd O/A - William Woodward
Sub Junior 3rd O/A - Tarryn Shaddock
Junior 2nd O/A - Thomas Pilgrim
Junior 3rd O/A - Jack Wallace
Womens 1st O/A Penny Smith
Grades:
2nd AA - Phil Grainger
3rd AA - Sox Pilipasidis
1st C - Tarryn Shaddock
3rd C - Beth Hayden

298/300
297/300
297/306
316/318
301/303
346/348
-
491/492
449/450
292/300
290/306
Melbourne
Nepean
Mildura
Ararat
Melbourne
Warrnambool
-
Noorat
Noorat
Mildura
Mildura

There were 491 competitors and 150 Victorians competed in this event.

Alan Brown Perpetual Club Teams Match

1st Noorat Gun Club
Gary Hayden - 298/300
Phil Grainger - 300/300
Sam Clifford - 297/300
Sox Pilipasidis - 300/300
Matt Hayden - 291/300

Total: 1486/1500

High Gun Awards

AA - Sox Pilipasidis 783/790 - Noorat
Junior High Gun - James Hayden 705/725 - Noorat
Veterans High Gun - Bill Iles 700/725 - Melbourne

 

Congratulations to our Victorian Winners and
all other competitors who competed successfully

Team events

Shoulder to Shoulder

The Shoulder to Shoulder Teams event was held on Monday 7th April
and the following Victorian Teams’ results are:

1st           Victoria                 Womens Team  74/75

                Lisa Hawker, Renae Birgman & Megan Barnes

2nd          Victoria                 Junior Team       74/75

                Mitchell Iles, Thomas Pilgrim & Lachlan Holdsworth

2nd          Victoria                 Veterans Team 74/75

                Bill Iles, Chris Carroll & William Woodward

3rd           Victoria                 Open Team        123/125

  Craig Kelly, Steve Haberman, Patrick Guida, Andrew Brady & Steve Trembath

Congratulations to all our Victorian team members