Victorian Team and Individual results from the
ACTA National Trap Championships
Roma Queensland 2009

VCTA State Open Trap Team
Trophy Won with 372/375
Jamie Elliot
Craig Fitzgerald
Robert Viney
Mark Crimmins
Terry Walls

VCTA State Junior Team
Trophy Won with 72/75

Jack Collicoat
Trent Orval
Joel Lennane

Alan Brown Club Teams Match

2nd Overall - Noorat 1112/1125
Glen Hayden
224/225
Gary hayden
224/225
Sam Clifford
223/225
Nathan Telford
223/225
Phil Grainger
218/225
3rd Overall - Echuca 1109/1125
Robert Viney
224/225
Steve Haberman
223/225
Craig Fitzgerald
222/225
Robert Godfrey
220/225
Steve Traill
220/225

Open MacKintosh Team

10 Victorians qualified
Marc Crimmins
350
Geoff McClean
349
Craig Fitzgerald
347
Russell Mark
347
Jamie Elliot
347
Steve Haberman
347
Robert Viney
346
Stephen Atkins
346
Lynne Curtis
346
Tony Karakizos
346

Women's MacKintosh Team

Two Victorians qualified
Lisa Hawker
338
Laetisha Scanlan
337

Junior's MacKintosh Team

Two Victorians qualified
Tom Holt
347
Jack Collicoat
343

Veteran's MacKintosh Team

One Victorian qualified
Ron Garth
345

Special Awards

Veterans Highest Aggregate

Ron Garth
345/350
Veterans High Gun
Ron Garth
603/625
Olympic Endeavour Trophy
(Donated by Suzy Balogh)
Brittany Sinclair
320/350
Grade High Gun Awards

A Grade High Gun - Ron Garth

603/625
C Grade High Gun - Olivia Comelli
563/625
3rd O/A – Amanda Holt
145/150

10th Veterans National Champion
of Champions

1st O/A – Stan Collins
124/125

15th Women’s National Double
Rise Championship

2nd O/A – Lauren Duthie
99/110
3rd O/A – Lisa Hawker
86/100

15th Junior National Double
Rise Championship

3rd O/A – Jack Collicoat
108/120

6th Sub Junior National Double
Rise Championship

1st O/A – Gerard Peatling
83/100

10th Veterans National Double
Rise Championship

1st O/A – Ron Garth
100/110

8th National Deauville Doubles – 20 Pr

1st –Phil Grainger & Sam Clifford
62/62
15th Junior National Champion
of Champions
2nd O/A – Joel Lennane
121/125
6th Sub Junior National Champion of Champions
2nd O/A – Gerard Peatling
111/125
60th Grand Australian Handicap
3rd – Rhys Eeles
83/84
7th – Wayne Hawker
72/73
69th National Champion of Champions
1st  AA – Russell Mark
196/197
1st B – Rhys Hirsth
121/125
2nd B – Megan Boast
142/150
1st C – Olivia Comelli
120/125
15th Women’s National Champion
of Champions
3rd O/A – Amanda Holt
145/150
58th National Double Barrel Championship

3rd B Grade – Ian Holt

74/75
1st A Grade – David Luelf
168/169
1st AA Grade – Russell Mark
663/664
29th Women’s National Double Barrel Championship
2nd O/A – Amanda Holt
128/129
6th Sub Junior National Double Barrel Championship
1st O/A – Gerard Peatling
49/50
Overall Winner Double Barrel
Stephen Atkins
664/664
55th National Single Barrel Championship
1st AA – Craig Fitzgerald
163/164
21st Women’s National Single Barrel Championship
1st O/A – Renae Birgan
76/80
6th Sub Junior National Single Barrel Championship
1st O/A – Gerard Peatling
66/75
10th Veterans National Single Barrel Championship
1st O/A – Ron Garth
72/75
Overall Winner Single Barrel
Marc Crimmins
164/164
48th Australia/New Zealand Trap Championship

1st AA Grade – Marc Crimmins

497/498
2nd AA Grade – Stephen Atkins
440/441
10th Veterans Australia/New Zealand Trap Championship
3rd O/A – Ron Garth
223/225
Overall Winner Australia/New Zealand Trap Championship Point Score
Jamie Elliott
498/498


Congratulations and well shot to all team and individual winners!
We are proud of our teams.