Results for Victorian Shooters
at Skeet Nationals

NATIONAL SHOOTING GROUND WAGGA WAGGA
17th-24th May 2014

State Teams Badge

Junior

2nd Victoria – Jake Beveridge, Nicholas Johnstone & Aislin Jones

Womens

2nd Victoria – Jacqui Durham, Linda Watson & Aislin Jones

Veterans

3rd Victoria – Jim turner, Gerry Petruska & Peter Vosper

Open

2nd Victoria - David O’Sullivan, Michael Buttigieg, Fabio Francione, Danny Sajn & Pedro Da Silva

2014 Skeet Champion of Champions

Overall 8th National Skeet Champion of Champions Winner

Eddy Elder Melbourne GC 132/132

Sub-Junior National Skeet Champion of Champions Winner

Aislin Jones Bairnsdale 99/100

Womens National Skeet Champion of Champions Winner

Aislin Jones Bairnsdale 99/100

AA Grade

2nd Mal Briggs Melbourne 103/104

3rd Dave O’Sullivan Bairnsdale 101/102

B Grade

1st Aislin Jones Bairnsdale 99/100

3rd Sam Arcuri Frankston 96/100

C Grade

3rd Julie Freeman Bairnsdale 89/106

Skeet 20 Gauge Championships

Overall Winner

Leigh Roberts    Bendigo CTC     388/388

Sub Junior Winner

Jack Stockdale   Korumburra GC      98/100

Junior Winner

Jake Beverage   Melbourne GC      97/100

AA Grade 

2nd     Michael Buttigieg    Bairnsdale CTC       207/208

B Grade

1st        Jack Stockdale    Korumburra GC    96/100

C Grade

2nd          Rick Beasley       Melbourne GC     90/100

Handicap Championships

Overall Winner

Christian Lagos    Melbourne GC       165/166 + 1

3rd           Nicholas Johnstone         Korumburra GC      213/218

4th           Michael Buttigieg             Bairnsdale CTC      216/218

2014 Commonwealth Skeet Championships

Overall Winner

Paul Johnston      Melbourne GC       218/219

Veterans Winner

Peter Vosper       Frankston CTC       116/118

Sub Junior Winner

Aislin Jones         Bairnsdale CTC      97/100

AA Grade

2nd          Sox Pilipasidis    Noorat GC       178/180

B Grade               
 
1st           Sam Acuri      Frankston CTC       98/100

National Skeet Championship

Overall Winner

Michael Buttigieg      Bairnsdale       108/108

Sub Junior  Winner

Jack Stockdale   Korumburra       93/100

2nd  AA Grade

Glenn Clarke      Bairnsdale           140/142

3rd AA Grade

Barry Moss         Frankston            112/114

1st A Grade

Sam Acuri            Frankston            104/105

3rd A Grade

Robert Elder       Melbourne         160/162

1st B Grade

Clint Pendergast     Bairnsdale         98/100

2nd C Grade

Mitchell Iles        Melbourne         99/108

National Skeet Doubles Championship

Overall  Winner

Michael Buttigieg         Bairnsdale       104/106

Veterans Winner

Peter Voss          Frankston         95/100

Sub Junior Winner

Aislin Jones         Bairnsdale        84/100

2nd AA Grade

Ben Garraway   Melbourne       101/104

1st A Grade

Robert Elder       Melbourne      99/104

1st B Grade

Jim Kalaboukas    Frankston       94/100

1st C Grade

Julie Freeman    Bairnsdale           85/100

3rd C Grade

Warren Fish        Rutherglen         81/100

High Guns

Overall High Gun

Michael Buttigieg    Bairnsdale       543

Overall High Gun - Sub Junior

Aislin Jones    Bairnsdale        514

Overall High Gun – Veterans

Peter Vosper     Frankston        528

Australian/New Zealand Postal Match

Open Team (Victorians who made the 12 person team)

Paul Johnston
Christian Lagos
Leigh Roberts
Michael Buttigieg
Malcolm Briggs
David O’Sullivan
Glenn Clarke - High Gun 60/60
Barry Moss

Womens Team (Victorians who made the 6 person team)

Jacqueline Durham - High Gun   50/50
Alison Harwood

Junior Team (Victorians who made the 6 person team)

Aislin Jones
Jake Stockdale - High Gun  50/50
Nicholas Johnstone

Veterans (Victorians who made the 6 person team)

Peter Vosper
Laurie Durham
Adrian Cousens

Glen Trophy – Australia vs New Zealand

Victorians who made the 5 man team

Michael Buttigieg
Sam Acuri
Robert Elder

All Australian Team

Victorians who made the 10 man team

Michael Buttigieg
Malcolm Briggs
David O’Sullivan
Leigh Roberts
Barry Moss
Paul Johnston