RESULTS FOR THE VICTORIAN 2017 STATE SKEET CARNIVAL
26th - 29th January 2017
Melbourne Gun Club


OVERALL HIGH GUN CHAMPIONS
Brendan Pearson - Open Team, Connor Crane - C Grade, Aislin Jones - A Grade & Junior,
David O'Sullivan - O/A Champion, Mal Briggs - AA Grade, Sarah Bennett - Ladies,
Bruce Baker - B Grade, Max Oakley - Veterans.


High Gun Champions
Overall David O'Sullivan 311/314
AA  Mal Briggs 310/314
A Aislin Jones 317/328
B Bruce Baker 281/300
C Connor Crane 275/300
Ladies Sarah Bennett 291/300
Veteran Max Oakley 293/300
Junior Aislin Jones 304/314

28 Gauge
Overall
Laurie Durham
75/75
AA  1st
AA  2nd  
David O'Sullivan
Lorraine Hughes
73/74
67/68
A  1st
A  2nd
Ray Mahony
Bill Bird
49/50
47/50
B 1st
B 2nd
Tracy Ashton
Will Holloway
48/50
55/58
C 1st
C 2nd
Nancy Badewitz
Peter McWilliam
45/50
42/50
Lady
Veteran
Junior
Lorraine Hughes
Adrian Cousens
Jack Stockdale
50/50
50/50
46/50
.410 Bore
Overall Mal Briggs 49/50
AA  1st
AA  2nd  
Jack Stockdale
David O'Sullivan
62/64
60/63
A  1st
A  2nd
Pat Drury
Rob Holloway
46/50
45/51
B 1st
B 2nd
John Pethybridge
Will Holloway
43/50
41/50
C 1st
C 2nd
Nancy Badewitz
Peter McWilliams
31/50
29/50
Lady
Veteran
Junior
Sarah Bennett
Pat Drury
Jack Stockdale
51/54
46/50
48/50

 

 


20Gauge
Overall David O'Sullivan 112/112
AA  1st
AA  2nd  
Laurie Durham
Adrian Cousens
111/112
108/109
A  1st
A  2nd
Mark McDonald
Dean Baird
57/58
59/60
B 1st
B 2nd
Will Holloway
Bruce Baker
56/58
53/56
C 1st
C 2nd
Connor Crane
Peter McWilliam
58/60
57/60
Lady
Veteran
Junior
Sarah Bennett
Adrian Cousens
Aaron McKenzie
50/50
50/50
50/50

 


50 Tgt State Skeet Handicap
1st Leigh Roberts 168/168
2nd   Aislin Jones 165/168
3rd Alex Thorpe 130/141
4th
Brendan Pearson 135/136
5th Tracy Ashton 127/134
Lady
Veteran
Junior
Aislin Jones
Bob Thorn
Aislin Jones
165/168
92/99
165/168

 


100 Tgt State Skeet 12Gauge C’ship
Overall Hayden Mountjoy 140/141
AA  1st
AA  2nd  
Ben Baker
Brendan Pearson
139/141
136/138
A  1st
A  2nd
Aislin Jones
Jim Kalaboukas
102/104
131/133
B 1st
B 2nd
Tracy Ashton
Reg Petts
96/100
95/100
C 1st
C 2nd
Connor Crane
Cliff Chambers
94/100
92/100
Lady
Veteran
Junior
Aislin Jones
Max Oakley
Aislin Jones
99/100
98/100
99/100


 


State Skeet Champion of Champions
Overall Brendan Pearson 58/58
AA  1st
AA  2nd
Fab Francione
Michael Buttigieg
64/66
63/66
A  1st
A  2nd
Max Sammon
Pat drury
56/58
55/58
B 1st
B 2nd
Bruce Baker
Bert Deacon
50/50
49/50
C 1st
C 2nd
Charlie Cook
Peter Mc William
48/52
47/52
Lady
Veteran
Junior
Aislin Jones
Pat Drury
Aislin Jones
58/60
55/56
61/62

State Skeet Doubles Championship
Overall Glenn Walker 78/78
AA  1st
AA  2nd  
Jack Bird
Mal Briggs
77/78
53/54
A  1st
A  2nd
Rob Holloway
Dimitrios Kannas
50/52
51/52
B 1st
B 2nd
Trina Adams
Adam Beechey
48/50
47/50
C 1st
C 2nd
Charlie Cook
Connor Crane
45/50
44/50
Lady
Veteran
Junior
Aislin Jones
Adrian Cousens
Jack Stockdale
56/58
54/56
49/50

Victorian State Postal Teams
Victorian Shoulder to Shoulder Teams


Open Team
Michael Buttigieg
Brendan Pearson
Danny Sajn
Mal Briggs
Hayden Mountjoy
Jim Kalaboukas
Max Oakley
Aislin Jones
Dave O'Sullivan
Eddy Elder
Steve Vaccaro
Leigh Roberts
Richard Light
Barry Moss
Sox Pilatpasidis

Open Team High Gun
Brendan Pearson 89/89

Ladies Team
Aislin Jones
Jacqui Durham
Alison Harwood
Kerry Anderson
Leonie Johnston
Linda Watson

Ladies Team High Gun
Aislin Jones 25/25

Veterans Team
Max Oakley
Adrian Cousens
William Bird
Jim Turner
Gerry Petruska
Cliff Chambers

Veterans Team High Gun
Gerry Petruska 24/25

Junior Team
Aislin Jones
Jack Stockdale
Max Sammon
Conner Crane
Charlie Cook
Adam Beechey

Junior Team High Gun
Jack Stockdale


Open Team
Brendan Pearson
Hayden Mountjoy
Danny Sajn
Dave O'Sullivan
Michael Buttigieg
Reserves:
1st Reserve - Mal Briggs
2nd Reserve - Leigh Roberts

Ladies Team
Jacqui Durham
Kerry Anderson
Alison Harwood
Reserves:
1st Reserve - Leonie Johnston
2nd Reserve - Linda Watson

Veterans Team
Max Oakley
Adrian Cousens
Bill Bird
Reserves:
1st Reserve - Gerry Petrus
2nd Reserve - Jim Turner

 Junior Team
Jack Stockdale
Max Sammon
Connor Crane
Reserves:
1st Reserve - Adam Beechey
2nd Reserve - Charlie Cook