2014 VCTA State Trap Carnival Results

Echuca Clay Target Club
7th - 9th November 2014

Click Here for full report and Photo Gallery

Overall High Gun Winners

Overall High Gun

AA Grade
A Grade
B Grade
C Grade
Veterans
Ladies
Juniors
Sub-Juniors

Craig Henwood - Melbourne Gun Club

Renae Birgan - Noorat Gun Club
Peter Arbaci – Werribee Victorian CTC
Amy Smith - Boorowa Gun Club
Joshua Knight - Bendigo Clay Target Club
Peter Tate - Maryborough & District GC
Renae Birgan – Noorat Gun Club
Mitchell Iles - Melbourne Gun Club
Will Smithwick - Melbourne Gun Club   

344/350

342/350
367/390
315/350
297/350
334/350
342/350
339/350
334/350


Event 1: 25 Pair Double Rise

Overall Winner

AA Grade
1st
2nd
3rd
A Grade
1st
2nd
3rd
B Grade
1st
2nd
3rd
C Grade
1st
2nd
3rd

Veterans

Ladies

Juniors

Robert Yeo - Wagga Gun Club


Eric Bullmore - Little River Game Ranch
Craig Henwood - Melbourne Gun Club
Steve Haberman - Echuca Clay Target Club

Michele Rocca - Frankston Australia CTC
Don Milojevic - Colbinabbin Gun Club
Jason Davis - Morwell Gun Club

Amy Smith - Boorowa Gun Club
Beth Hayden - Mildura Clay Target Club
Ron Hounsell - Central Wimmera CTC

Riley Wilson - Melbourne Cricket CCTC
Joshua Knight - Bendigo Clay Target Club
Emma McCulloch - Numurkah Shepparton CTC

Michelle Rocca - Frankston Australia CTC

Renae Birgan - Noorat Gun Club

James Hayden - Noorat Gun Club

49/50


68/70
67/70
66/70

47/50
54/60
53/60

45/50
61/70
58/70

40/50
47/60
45/60

47/50

48/50

48/50


Event 2: 50 Tgt Handicap

1st
2nd
3rd
4th
5th

Jeff Tonna - Werribee Victorian CTC
Stewart Forbes - Maryborough & District GC
Joshua Spicer - Melbourne Gun Club
Daniel Jehu - Noorat Gun Club
James Willett - Deniliquin Clay Target Club

81/81
80/81
64/65
59/60
58/59


Event 3: 50 Tgt Single Barrel

Overall Winner

AA Grade

1st
2nd
3rd
A Grade
1st
2nd
3rd
B Grade
1st
2nd
3rd
C Grade  
1st
2nd
3rd

Veterans   

Ladies   

Juniors

Todd Malone - Morwell Gun Club


Craig Henwood - Melbourne Gun Club
Colin Dunn - Callawadda Stawell Gun Club
Justin Smith - Boorowa Gun Club

Gregory James - Callawadda Stawell Gun Club
Robert Jorgensen - Ararat Clay Target Club
William Jorgensen - Central Wimmera CTC

Meshaila Cox - Bendigo Clay Target Club
Don Collihole - Euroa Clay Target Club
Beth Hayden - Mildura Gun Club

Colin Repacholi - Bendigo Clay Target Club
Glenn Wilkinson - Hopetoun Gun Club
Trevor Petschel - Werribee Victorian CTC

Bill Iles Melbourne Gun Club

Laura Woolley Bendigo Clay Target Club

Laura Woolley Bendigo Clay Target Club

62/62


61/62
54/55
58/59

52/55
54/58
53/58

47/50
46/50
47/52

47/50
53/50
43/50

52/53

55/56

49/50


Event 4: 50 Tgt Double Barrel

Overall Winner

AA Grade  
1st
2nd
3rd
A Grade  
1st
2nd
3rd
B Grade 
1st
2nd
3rd
C Grade 
1st
2nd
3rd

Veterans

Ladies

Juniors

Mitchell Iles Melbourne Gun Club


Nathan McDonnell - Werribee Victorian CTC
Todd Malone - Morwell Gun Club
Geoff Kidd - Wagga Gun Club

Andrew Ataliotis - Mildura Clay Target Club
William Hand - Mildura Clay Target Club
James Patterson - Noorat Gun Club

Meshaila Cox - Bendigo Clay Target Club
Ron Hounsell - Central Wimmera CTC
Alexis Preston - Melbourne Cricket CCTC

Riley Wilson - Melbourne Cricket CCTC
Glenn Wilkinson - Hopetoun Gun Club
David Murray - Werribee Victorian CTC

Geoff Kidd - Wagga Gun Club

Tracey McDonnell - Castlemaine CTC

Mitchell Iles - Melbourne Gun Club

226/226


238/239
237/239
201/202

68/68
67/68
63/64

53/54
52/54
51/53

49/50
53/55
52/55

132/132

120/120

132/132


Event 5: 50 Tgt Points Score

Overall Winner

AA Grade
1st
2nd
3rd
A Grade
1st
2nd
3rd
B Grade   
1st
2nd
3rd
C Grade
1st
2nd
3rd

Veterans 

Ladies

Juniors

Jack Clerke - Melbourne Gun Club


Sam Clifford - Noorat Gun Club
Ross Walsh - Cobar Clay Target Club
Terry Walls - Yarrawonga Gun Club

Grant McMillan - Griffith Gun Club
Peter Arbaci - Werribee Victorian CTC
Greg James - Callawadda Stawell Gun Club

Marcus Horsfall - Nepean Clay Target Club
Elias Dagher - Metropolitan Clay Target Club
Mauren Mirabella - Frankston Australian CTC

Lachlan O’Hallaran - Morwell Gun Club
Neil Box - Mildura Clay Target Club
Joshua Knight - Bendigo Clay Target Club

Peter Tate - Maryborough & District GC

Renae Birgan - Noorat Gun Club

Jack Clerke - Melbourne Gun Club

150/150


248/249 246/249
197/201

148/150
146/150
153/159

140/150
150/162
147/162

145/162
143/162
128/150

145/150

148/150

150/150

 


Postal Teams

Open Team
Ladies Team
Junior Team
Veterans Team

Mitchell Iles
(High Gun)
Renae Birgan
Chris Brown
Casey Fletcher
Sam Clifford
Nathan McDonnell
Terry Walls
Patrick Guida
Allan Pollock
Wayne Jenkins
Colin Dunn
Gary Hayden
Will Smithwick
Lachlan Holdsworth
Craig Henwood

Tracey McDonnell
(High Gun)
Emma Cox
Lisa Hawker
Renae Birgan
Laura Woolley
Amanda Holt

Will Smithwick
Mitchell Iles
(High Gun)
Jack Clerke
Thomas young
Laura Woolley
Matthew Hollingworth

Peter Tate
(High Gun)
Barry (Chris) Carrol
Andrew Ataliotis
Anthony Plum
Ron Hounsell
William Woodward

Shoulder to Shoulder Teams
To represent Victoria at the 2015 Trap Nationals

Open Team

Ladies Team

Junior Team
Veterans Team
Allan Pollock
Nathan McDonnell
Chris Brown 394, Mitchell Iles
Casey Fletcher
Emergency:
T Walls
Renae Birgan
Emma Cox
Amanda Holt
Emergency:
Laura Wolley
Will Smithwick
Mitchell Iles
Jack Clerke
Emergency:
Tom Young
Peter Tate
Andrew Ataliotis
Chris Carrol
Emergency:
W Woodward